Pokrycie na rąbek podwójny

Nasza oferta obejmuje również pokrycie dachów na rąbek podwójny. Jeśli interesuje Cię taka usługa, skontaktuj się z nami, a omówimy szczegóły i odpowiemy na wszystkie pytania.


Można powiedzieć, że od kiedy zaczęto budować domy, zaczęły powstawać systemy dachowe, które z biegiem czasu oraz rozwojem techniki, technologii oraz nauki ulegały rozwojowi i doskonaleniu.

W porównaniu z innymi systemami dachowymi, obecnie najlepiej wypada rąbek podwójny, który stosuje się teraz najszerzej. Dużą zaletą tej metody jest to, że można wykorzystać ją już przy małym nachyleniu dachu, a konkretnie od 5 stopni. W przypadku kątów nachylenia dachu przekraczających 35 stopni stosuje się rąbek pojedynczy, zwany również kątowym, który to rąbek kątowy jest udoskonaloną wersją zwykłego.

Nie bez znaczenia jest również to, że pokrycie na rąbek podwójny sprawdza się świetnie zarówno w nowoczesnej architekturze, jak i przy renowacjach starszych budynków utrzymanych w klasycznym, tradycyjnym stylu. Pomimo tego, że rąbek kątowy jest dziś tak popularnym sposobem spajania blachy, nie jest on wcale nowym odkryciem, ponieważ zaczynano go stosować już u schyłku dziewiętnastego wieku - dlatego można go wykorzystywać w renowacjach bez ingerencji w styl budynku, co jest szczególnie ważne przy renowacjach zabytków.

Najczęściej stosowaną wysokością rąbka kątowego jest 25 milimetrów, ale już od 23 milimetrów zadaszenie jest odporne na opady atmosferyczne bez konieczności zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. By zapobiec zalaniu rąbka w okresie zimowym, poprzez tworzenie się nawisów z lodu, stosuje się wysokość 30 milimetrów. Generalnie odpowiednia wysokość rąbka zabezpiecza dach przed deszczem, natomiast w przypadku niektórych kątów nachyleń dachu wykorzystywane są wyjątkowe metody zrobienia poprzecznych połączeń.

Pokrycie na rąbek gra również istotną rolę, jeśli chodzi o zabezpieczenie dachu przed jego uniesieniem się bądź zsunięciem. Wszystko przez to, że w rąbku znajdują się żabki, które służą zamocowaniu arkuszy i są z nim silnie złączone już na etapie wykonania. Zabezpieczenie dachu w ten sposób polega na przenoszeniu sił. Żabki, które są rodzajem haft mają też taką zaletę, że dzięki nim nie musimy przebijać powierzchni mocowanych blach. Wnętrze rąbka można uszczelnić taśmą z pianki poliuretanowej, która, dzięki swojej gęstości, stanowi dobry materiał izolacyjny.

Rąbek kątowy daje dachowi właściwości "przeciwdeszczowe" jednak tylko w przypadku właściwego montażu blach płaskich. Rąbki muszą mieć tą samą wysokość, a blacha nie może odstawać - dopasowanie arkuszy to podstawa. W przypadku zaniedbania tych zasad możemy zapomnieć o zabezpieczeniu przed deszczówką, ponieważ woda bez problemu dostanie się pod pokrycie. Zabezpieczenie przed wilgocią jest ważne również z tego względu, że może ona zaszkodzić całej konstrukcji budynku, należy więc zabezpieczyć go zarówno przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz, jak i przed kumulowaniem się wilgoci wewnątrz niego. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dachu, nie tylko zastosowana technika i dbałość o jakość wykonania są ważne, ale także rodzaj blachy, z którego zostanie wykonane pokrycie, dlatego warto pamiętać również o tym, wybierając materiały do budowy dachu.

Remonty wież kościelnych | Metaloplastyka | Pokrycie na rąbek podwójny | Elewacje na rąbek kątowy | Dachy kościołów | Krycie dachów | Naprawa kościołów | Remont kościołów | Remont parafii | Renowacja kościołów | Wieża kościelna naprawa | | Krycie dachów kościołów | Wieże kościelne